Stránky

čtvrtek, října 13, 2011

Hezká čísla

Velmi se mi zalíbila tabulka průměrných výdělků v New Yorku od roku 1980 až do dnešních dnů. Porovnání jak rostly příjmy těch, kteří skutečné hodnoty vytvářejí a těch, kteří pouze spekulují s tím co udělal již někdo jiný.

Začíná se na úrovni 18 310 dolarů. V roce 1985 lidé co opravdu pracují, mají 26 750 dolarů, ale spekulanti již 69 750 USD. O deset let později je to 40 tisíc vs 132 tisíc a před krizí v roce 2007 máme 64 tisíc u lidí vytvářejících skutečné HDP a u parazitů je to 401 tisíc. Po krizi a před možnou další, v roce 2010 to u cizopasniků trošku kleslo, měli "jen" 361 tisíc...

Hodnota 1 dolaru z roku 1980 byla v roce 2007 podle různých ukazatelů 2,22 až 4,95.

A proto je nutno snížit daně parazitům a případně zvýšit daňová i nedaňová zatížení normálních lidí.

2 komentáře:

  1. ano, jak o tom pise Chomsky:

    "The self-inflicted blows, while increasingly powerful, are not a recent innovation. They trace back to the 1970s, when the national political economy underwent major transformations, ending what is commonly called "the Golden Age" of (state) capitalism.

    Two major elements were financialization (the shift of investor preference from industrial production to so-called FIRE: finance, insurance, real estate) and the offshoring of production. The ideological triumph of "free market doctrines," highly selective as always, administered further blows, as they were translated into deregulation, rules of corporate governance linking huge CEO rewards to short-term profit, and other such policy decisions.

    The resulting concentration of wealth yielded greater political power, accelerating a vicious cycle that has led to extraordinary wealth for a fraction of 1 percent of the population, mainly CEOs of major corporations, hedge fund managers and the like, while for the large majority real incomes have virtually stagnated."

    http://chomsky.info/articles/20110805.htm

    http://chomsky.info/articles/20110824.htm

    OdpovědětVymazat
  2. Smutné na tom je také to, že ti co skutečně tvoří hodnoty, klidně nechají parazity, aby je dále vysávali.
    Jde tedy i o důsledek naší pasivity. Je to podobné jako v přírodě - bez přirozeného nepřítele nebo zásahu se paraziti prostě množí. Jak dlouho budeme nečinně přihlížet?

    OdpovědětVymazat

Pro komentář nemusíte mít uživatelské konto v Bloggeru, stačí když níže překliknete na Název/Adresa URL nebo Nickname a můžete použít libovolné Vámi zvolené jméno - odkaz na Vaše stránky můžete ale nemusíte vyplnit. (pokud pod jménem dáváte odkaz, nezapomeňte na http://) Příjemnou diskusi a tiskovému odboru Jánského vršku, který sem pravidelně chodí psát, jak Paroubek má bradavici a v ČSSD bijou černochy, přeji také hezké čtení a málo náročnou práci.