neděle, srpna 07, 2011

Kdo zavinil katastrofu ve Smolensku

Smolenskou katastrofu pečlivěji rozebírají dva oficiální raporty. Jeden před více než půl rokem prezentoval ruský MAK, druhý nyní představila polská vládní komise. Z prvního šel do světa docela jasný obraz. Vina je na polské straně, navíc nějaký ožralý generál pobíhal po kabině a vyhrožoval pilotům, že musí přistát. Toť zhruba vše, jen nezapomeňte na toho ožralého generála.

Jak se liší nově publikovaný polský materiál od toho ruského ? Rusofilové, kteří hledají každý příklad ublížení naší starší a moudřejší sestřičce Rusi asi z něj naprosto nadšení nebudou, ale nějakou velkou hysterii také nemohl vyvolat. Polská strana totiž docela jasně přiznala, že vina je hlavně na její straně, piloti, školení, porušování předpisů v takovém množství, že by stačilo na desítky katastrof a konec konců také v Polsku nešlo o první tragédii u vojenského letounu. Efekt, ministr obrany byl vyměněn a celý 36. letecký speciální pluk byl rozpuštěn.

Kde jsou největší rozdíly mezi polským vládním raportem a analýzou MAKu ? MAK je přesvědčen, že polští piloti přistávali, vládní komise ale tvrdí, že pro to není důkaz, že mohlo jít také jen o pokus, který se z důvodu špatně nastavených přístrojů a chyb v navigaci skončil tragicky. Ožralost generála se také vůbec neřeší, podle zápisů z černé skříňky se ukazuje také trochu jiný jeho obraz, prý byl jediný kdo správně odhadl špatnou výšku letounu, ale piloti na jeho připomínku nereagovali, či reagovali příliš pomalu. Základní problém, že stejně neměl v kabině co dělat, samozřejmě polská komise potvrzuje, ale více nerozebírá. Asi nejožehavějším problémem je otázka případné ruské spoluviny. Pro MAK o ní vůbec není možné mluvit, i když možná nějaký detailík někde byl. Polská komise naznačeuje, že ani na druhé straně nebylo vše naprosto bezchybné. Asi nejdůležitější záležitostí je to, že letiště ve Smolensku dlouho potvrzovalo správný kurz letadla a jeho výšku, ačkoliv bylo výrazně mimo povolené odchylky (MAK - odchylky byly v normě). Stejně tak povel "Horizont 101" údajně padl příliš pozdě. Je zmíněno i několik technických nedostatků u vybavení přistávací plochy.

Obecně se ale dá říci, že oba raporty jsou dost podobné, jen u věcí, které nejde naprosto jasně doložit, se někde trochu liší (pokus o přerušení přistání). Stejně jako některým věcem se dává trochu jiný význam (přítomnost generála v kabině či chyby letiště). Bylo by milé, kdyby se tímto dalo celou věc uzavřít, zvláště politicko organizační smršť, jaká následovala po publikaci polského zkoumání jasně ukazuje na to, že Varšava si svou vinu uvědomila a podnikla kroky k nápravě. Bohužel polská strana to není pouze vláda, ale také opozice, přesněji PiS, nacionalistická partaj vedená bratrem mrtvého prezidenta Kaczynského. Ta již před měsícem vydala svoji Bílou knihu, jejíž teze by se daly shrnout do věty: "Putin spolu s Tuskem vlastně cíleně zamordovali svatého prezidenta, a posádka to byli superhrdinové co se do poslední chvíle snažili vyvést letadlo ze smrtelné pasti." Tyto žvásty už ani v Polsku, kromě ťukání na čelo, nevzbudily nějakou větší diskusi, do světa to neproniklo téměř vůbec. Problém je ale jinde, PiS je stranou, kterou volí 20-30 procent Poláků (kteří se i z vizí velmi pravděpodobného spiknutí, nebo přinejmenším obrovské zlé vůle ze strany polské a ruské vlády, ztotožňují). A to je procento, které může při různých volebních výsledcích rozhodnout o nejsilnější vládní straně. A smolenská katastrofa se zase bleskově vrátí, tentokrát jako likvidátor, čím dál tím normálnějších polsko-ruských vztahů.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 0:

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka