neděle, března 10, 2013

Zeman by měl být důsledný

Náš nový prezident sdělil, že nebude udělovat bilanční rozhovory Lidovkám a Mladé frontě. Je to velmi zajímavý nápad, ale mohl by se ještě vylepšit, či možná trochu více upřesnit. Pokud by chtěl dosáhnout skutečně výrazného efektu, měl by prohlásit, že navíc nebude odpovídat novinářům těchto deníků na jakékoliv otázky. Ale zároveň by měl určit nějaký termín, kdy to celé vyhodnotí. Je málo pravděpodobné, že by opravdu zásadové dodržování novinářského bojkotu zvládl celé volební období, ale několik měsíců pokory pro Mafru by neuškodilo.

Novináři soukromých médií si hrají na polobohy. Ve skutečnosti jde o jen o zaměstnance nějakých společností, které chtějí vytvářet zisk a případné zázemí pro své další aktivity a nebo pro činnost svých přátel. Neexistuje jediný důvod, proč by prezident suverénního státu měl pomáhat vytvářet někomu jeho finanční výsledky. A zprávy, čili i rozhovory a odpovědi na otázky, jsou nejvýznamnější náplň jakýchkoliv médií, která se chtějí nazývat alespoň částečně seriózní.

A dál už je to jen o trhu. Jaká bude asi konkurenceschopnost tiskovin, které svým čtenářům, bez ohledu na události, nebudou schopné přinést jakoukoliv exkluzivní informaci o záležitostech týkajících se nejvyššího ústavního činitele naší země? Zvláště když jiná média budou moci plnit své přílohy celostránkovými rozhovory, budou mít titulní stránky plné bonmotů k té či oné události a Mafra bude vždy jen ta druhá, co to možná otiskne o den později. Pro politika jsou soukromá média důležitá, to je fakt, jenže vůbec nejsou klíčová. Nejdůležitější jsou hlasy voličů a může zvítězit i médiím navzdory (viz poslední volby prezidenta, ale i politická existence KSČM, která je novináři bojkotovaná a přesto patří k nejsilnějším stranám v zemi).  Seriózní noviny bez čerstvých a originálních zpráv z politiky dlouho existovat nebudou.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 4:

V 3/11/2013 8:19 dop. , Anonymous Anonymní řekl...

Naprostý souhlas a ještě většího efektu by se dosáhlo, kdyby se přidali další ...

 
V 3/11/2013 8:20 dop. , Anonymous Anonymní řekl...

Naprostý souhlas a ještě většího efektu by se dosáhlo, kdyby se přidali další ...

 
V 3/11/2013 12:46 odp. , Anonymous mm řekl...

Oni sice nebudou mít z první ruky informace od prezidenta, ale vynahradí si to jinak. Takže můžeme čekat na jeho adresu plno špíny a pomluv a dalších "senzací".
Mají v tom dlouhou tradici a pitomců, kteří to budou hltat je tady pořád dost na to, aby se pohodlně uživili...

 
V 3/11/2013 2:36 odp. , Blogger ods řekl...

Anonymní - ano, to by určitě bylo nejúčinnější, ale bohužel partaje to je spousta lidí, tudíž by někteří využili možnosti, že jsou jediný zdroj a začali si honit ego v uvolněném prostoru.

Mm, máte pravdu, že si to částečně vynahradí jinak a že části čtenářů to určitě stačí. Jenže oni mají i čtenáře, kteří si chtějí přečíst něco o Zemanovi z první ruky a o ty dříve nebo později přijdou. Jak velká je to část se těžko určuje, ale viděl bych to v řádech dvou až tří desítek procent. Takový pokles čtenosti by je pěkně praštil po kapse.

 

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka