pondělí, dubna 22, 2013

Solární soudruh liberál Ševčík

Právo přišlo s informací, že jeden z bojovníků proti solárním panelům čerpá zisky z tohoto "ekonomického zločinu." Jedná se o bývalého komunistu Miroslava Ševčíka, který po převratu obrátil kabát a stal se jednou z nejhlasitějších hlásných trub liberalismu. Pravidelně vystupuje v televizi, kde brojí proti ošklivému státu, dotacím a vychvaluje podnikání bez státní berličky. Sám ale musí také něco papat. No a když podnikání nejde a nebo když je zisk malinký, najednou i soudruzi liberálové v praktickém životě se obrátí na ten nehezký stát. Mohl by jim přeci přisypat pár korunek na kávu. Zásady a plamenné projevy vychvalující liberální utopie jsou přeci pro hlupáky, my chytří víme, jak systém nejlépe dojit. A tak nám erár občas něco přisype ze státního podniku a jeho dozorčí rady a jindy zase čerpáme penízky z dotací na solární elektrárny.

V roce 2010 pan Ševčík hlásal, že tady solární produkce není moc smysluplná, protože i laikovi musí být jasné, že se vyrobí méně elektřiny, než například ve Španělsku. Také ošklivé panely hyzdí krajinu a navíc je to onen v úvodu zmíněný ekonomický zločin. Ale už o rok dříve firma Toma, kde je šéfem představenstva rozjela projekt, jak načerpat trochu zločinných zelených bonusů. A v době kdy hřměl proti ošklivým dotacím, souběžně otevíral peněženku a čekal jak se posypou státní penízky. A ty samozřejmě přišly. Dnes se před novináři hájí, že přeci jde jen o nějaký zlomek firemní činnosti.

Proč bychom mu nevěřili, stačí se podívat do výroční zprávy za rok 2011, kdy už solár běžel na plno. "V hospodaření je oproti loňskému roku patrný jak nárůst tržeb tak i hodnoty zisku. Nárůst tržeb je tvořen hlavně růstem tržeb z prodeje energií. Hlavní příčinnou je vyšší produkce el. energie z fotovoltaických panelů. To se projevilo jednak ve vyšších výnosech (čerpání zelených bonusů), ale také v úspoře provozních nákladů (nižší nákupy el. energie)."  V roce 2012 firma s těmi ohyzdnými a nevýkonnými (nejsme přeci ve Španělsku) panely také netrpěla."Pozitivně se dále projevily především efekty z vlastní výroby a distribuce el. energie a s tím spojené čerpání zelených bonusů a úspory v nákupu energií od externího dodavatele (fotovoltaická elektrárna)."

Možná je to celé tím, že Toma nepodniká v Čechách, ale na Moravě. A tam státní dotace a solární byznys jsou základem liberálního hospodaření.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 0:

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka