úterý, září 17, 2013

Český pravičák - hlupák bez paměti

Na portálu iDnes se objevil článek Iniciativa:Plaťme dávky úplně každému, bude čas pomáhat ostatním. Jedná se o evropskou iniciativu, která operuje s myšlenkou minimálního příjmu. Jen tentokrát čacký český novinář slovo příjem zaměnil za termín dávka. Jak ukazuje diskuse pod textem, pravicoví čtenáři něco takového považují za jakýsi odpudivý socialismus, myslí si, že se jedná vlastně o program ČSSD.

Bohužel v tomto případě se ukazuje, že český pravičák si v paměti umí udržet tak maximálně poslední návštěvu toalety. Dávky úplně každému neboli minimální příjem patřily mezi hlavní trháky volebního nástupu ODS v roce 2006. Pan Tlustý, tehdejší hlavní ideolog ptákpartaje, tuto myšlenku velmi tvrdě prosazoval. A ve volbách pro ni hlasovali lidé, kteří se dnes považují za ty nejpravicovější a nejrozumnější.*

BBC
ODS by také chtěla zavést státem zaručený minimální příjem šest tisíc korun na osobu.

Podle volebních výsledků v roce 2006, český diskusní pravičák to tehdy buď házel rozdávačům dávek pro všechny z ODS nebo maoistům od KDU, co rozdali desítky miliard na porodnost a nebo přímo ČSSD či "stalinistickým" komunistům. Případně se jednalo o zločinného solárníka od zelených žabiček, počet hlasů pro další strany jaksi nepřipouští jinou možnost - přinejmenším z hlediska racionálních proporcí, kde by hlas z diskusí odpovídal názorům veřejnosti.

 Dneska ale tento exot bez paměti a inteligence, který mává vlaječkou pravé pravicovosti, samozřejmě hraje na rozpočtově zodpovědného mudrlanta, kterému se jakési dávky každému nelíbí. Jen bohužel zapomněl, co kdy volil.

*p.s. i pro ty pravičáky, co dnes tvrdí, že jsou jediní praví Svobodní - Petr Mach v té době proti dávkám úplně každému nenamítal vůbec nic. Těšil se na korýtko v MERO.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 4:

V 9/17/2013 9:12 dop. , Blogger Pohranicnik řekl...

Aj jaj, z toho bude velké mrzení mezi tzv.pravicovými :-)

 
V 9/17/2013 9:22 odp. , Blogger Tribun řekl...

Pro pravičáky se musí jmenovat "negativní daň" a pak to skousnou (jasně, že drobný rozdíl mezi negativní daní a základním nepodmíněným příjmem/občanskou rentou) tu je, ale podle mě není tak zásadní).

 
V 9/17/2013 11:12 odp. , Anonymous Anonymní řekl...

Ono je typické i to myšlení ODS, které by na jedné straně dovolilo vyplácet lidem rentu bez jakékoliv zásluhovosti - a na druhou odmítá jako komunistickou možnost zakládání státních či komunálních podniků, které by umožnily lidem si peníze vydělat na pracech, které trh pro jejich neefektivnost nepokrývá. Nechápou, do jaké apatie a nihilismu by vedlo to rozdávání a jak prospěšná by byla ta možnost komunálních a státních podniků. Rozdíl mezi vyplácením dávek a nucením lidí k nedůstojným činnostem formou veřejně prospěšných prací a pocitem člověka, který si peníze vydělal jim není jasná. Oni jsou zvyklí peníze krást.

Taras

 
V 9/17/2013 11:25 odp. , Blogger ods řekl...

Tribune, to je přesně ono. Vše se skrývá v názvu, téměř totéž stačí přejmenovat a už je to strašně špatné. Fascinující je fakt, že u Tlustého návrhu nikdy nepadal pejorativní návrh dávky ...
A to ani v situaci, kdy měl být pro lidi bez práce.

 

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka