úterý, března 18, 2014

K Ukrajině stručně

Existuje zde klasické dilema, co má větší váhu. Je to právo na sebeurčení nebo teritoriální integrita. V evropské historii na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Náš stát je zde díky tomu, že Rakousko-Uhersko a jeho zákony měly nižší váhu než právo Čechoslováků na jejich vlastní stát. Na druhou stranu stále řešíme problém Basků, Skotů nebo i momentálně severních Italů, kteří tvrdí, že zde není důvod pro udržování nějakého slepence podpořeného historickými hranicemi.
A pak je zde klasický chaos způsobený rozpadem východního bloku. Jsi z bývalé Jugoslávie? Bez ohledu na zákony původní země máš právo na sebeurčení.* Jsi z bývalého Sovětského svazu? Pokud se necítíš Rusem, vytvoř si svůj vlastní státeček. Tvé území bude nedotknutelné, protože proto.
S tím nic moc nenaděláme, to je reálná politika dnešních dnů, kde je jen možno poukazovat na případné pokrytectví jedné nebo druhé strany. Také je nutno zohlednit historickou zkušenost naší země, kde odloučení části státu ve jménu ochrany menšiny vedlo k nedozírným následkům.
Jenže souběžně zde máme malý problém. Evropa chtěla přitulit Ukrajinu vedenou moudrým prezidentem Janukovyčem. Ten to odmítl (žádné peníze jen povinnosti). Najednou se dozvíme, že se jednalo o krutého diktátora (proč jsme ho tedy chtěli přitulit na naše demokratické lůno) a bůh zaplať ho hodný demokratický lid odstranil. V pořádku, máme zde demokraty, kterým sice necháme stejné povinnosti, ale zároveň jim nalijeme i pár korunek do umírající ekonomiky. Jenže mezi demokraty v nejvyšším vedení země, která má od nás dostat miliardy dolarů vidíme lidi, jejichž názory jsou mnohonásobně radikálnější než postoje rakouského politika Haidera. Nebylo čirou náhodou tehdy Rakousko ostrakizováno? Proč se nyní mlčí? Co takhle postavit v rámci objektivity Ukrajině podmínku, že EU bude mít o vás zájem a podpoří vás jen v případě, že tuhle lůzu sami dokážete odstranit? A dokud se tak nestane, tak na vašem účtu nepřistane ani cent.

* Pardon, je zde nutno upřesnění, jestli jsi Srbem, tak máš smůlu.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 1:

V 3/19/2014 5:00 odp. , Anonymous Anonymní řekl...

Zajímavé (podle mě) je, že postoj obyčobčana k téhle konkrétní události neurčuje ani tak faktická situace na Krymu a Ukrajině, nemůžeme mít všechny informace, jako spíš svinské, prolhané a - vzhledem k předchozímu zločinně agresivnímu chování NATO a USA - neuvěřitelně věrolomné chování jedné strany sporu.

Přičemž na počátku těchhle událostí, které vážně ohrožují mír, je neplnění slibu, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. V besedě na ARD včera pravil poradce Helmuta Kohla Teltschik, že mluvil s Gorbačovem, proč si tenhle Bushův (senior) závazek nenechal dát písemně, a Míša mu prý udiveně odpověděl, proč by to měl chtít na papíře, když mu to prezident USA slíbil! Skoro k neuvěření.

Taras

 

Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka