čtvrtek, května 05, 2011

Usáma Geronimo

Novináři na celém světě dumají (pod vlivem stížnosti kmene Apačů), proč zrovna likvidace strýčka Usámy byla nazvána po indiánském bojovníkovi z konce 19. století Geronimovi. Přemýšlejí, kdo zabil více lidí, jestli je to adekvátní a vůbec proč tak divně americká armáda vzpomíná na ten odkaz rudokožců. Při obecné vzdělanostní úrovni našich novinářů a nebo možná i díky určité připodělanosti z velkého bratra tam ale jedno vysvětlení chybí. A při tom se nabízí téměř okamžitě samo.

Stačí si sáhnout po nějakých starších pramenech. Kdo má buď kvalitnější všeobecné vzdělání nebo si dá aspoň trošku práce a nečerpá své znalosti o indiánech z westernů či mayovek, tak buď ví nebo velmi rychle zjistí, jaký byl vztah tehdejších bílých (a samozřejmě i armády) k původnímu obyvatelstvu Ameriky. Rozhodně to nebyla ta úcta a romantika, jakou dnes vidíme každý den. Tehdy šlo jasně o zločinné podlidi (divné náboženství, divné zvyky, barbaři, divoši prostě hnus s úrovní staletí pozadu za naší dokonalou kvalitou čili na odstřel), kteří bezprávně zabírají tolik potřebný Lebensraum. No a Geronimo byl navíc ještě k tomu drzý terorista, co se mnoho let nenechal polapit (a mimochodem při tom střílel i do bílých co mu kradli jeho zem, čili terorismus nejvyšší úrovně).

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 2:

V 5/05/2011 8:52 dop. , Blogger Tribun řekl...

Může v tom být i kus úcty k nepříteli, ale také to může být podobný podvědomý stereotyp, jaký by Čecha vedl k tomu, že postavu lumpa a příživníka pojmenuje Dezidér Laco. Genocida původního amerického obyvatelstva je dodnes považována za známku pokroku a dar civilizace.

 
V 5/06/2011 10:02 odp. , Anonymous Anonymní řekl...

Prostě - američané mír na planetě uhájí, i kdyby měli všechny neameričany vystřílet.

 

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka