úterý, srpna 31, 2010

Bendl i Nečas dělají z lidí idioty

"Návrh ministra Bárty povede jen k dalším podvodům a zvýšení byrokracie. Počítat pokutu podle výše přijmu je zavedení principu nespravedlnosti, porušení rovnosti před zákonem. Je to hraní na závist a cesta levicovým směrem, trestáme lidi za to, že vydělávají hodně peněz."

Toto tvrdí exministr dopravy. Více méně mu přizvukuje i jeho partajní fuhrer Nečas, který v pokutách za nejtěžší přestupky vyměřeným procentem z příjmu či hodnoty aut, vidí nějaký příklon k autoritářství. Navzdory tomu, že podobné systémy mají země, které byly demokratické ještě v dobách, kdy pan Bendl či Nečas svazácky chtěli vystavět "reálný socialismus" na celém světě.

Nejhorší na tom celém není ani tak odpor vůči danému návrhu. Odpudivá je jen klasická argumentace, která tvrdí, že jde jenom o závist a vše odporuje principu rovnosti. Což je od začátku naprostý nesmysl. Rovnost trestu není v nějaké absolutní hodnotě vyjádřené korunami, ale v pocitu který ten trest vyvolá, ten má být rovný. Neboli pro společnost má být rovný výsledek nějaké penalizace. A i sebevětší a sebeblbější pravičák je si vědom, že například pět tisíc korun pro člověka A není něčím stejným, jako pět tisíc pro člověka B - může tvrdit opak, ale tohleto chápe i pětileté dítě bez politických názorů. Proto návrh, jakkoliv z mnoha hledisek nedokonalý, který bude vycházet buď z příjmů nebo z hodnoty auta, je z principu rovnosti mnohem spravedlivější pro společnost i jednotlivce, než dnešní situace (samozřejmě lze zavést úplně rovné systémy zavírání delikventů okamžitě za mříže, ale to by u sponzorů a přátel vládních stran asi vzbudilo ještě větší nevoli).

Navíc pan Bendl v citátu zmíněném na začátku tvrdí, že někdo bude trestán za majetek či úspěch. Horší překroucení reality se ani není možno představit. Celá debata se na vzdory pravicovým lžím totiž točí pouze kolem toho, že někdo bude trestán za to, že poruší zákon. A tečka. Stačí neporušovat zákon a můžete být Onassis či jiný Babiš a nikdo si vás ani nevšimne a pokud budete chudý Honza a porušíte zákon, tak dostanete také trest, trest který vás ve vaší situaci postihne stejně jako oba výše zmíněné výtečníky. ODS, pouze s velmi mírnou nadsázkou, hraje na populistickou notu a při tom znovu ve skutečnosti brání kriminálníky. Takové, kteří jí do kasičky nasypou nejvíce peněz.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 1:

V 8/31/2010 8:31 dop. , Blogger Tribun řekl...

Co se divíte, vždyť jsou ODS? Jezuité by vedle nich vypadali jako rovní chlapi...

Způsob, jakým pravice vykládá pojmy "spravedlnost" a "rovnost" je skutečně nestoudný (a asi právě proto tolika lidem imponuje), ale čílit se kvůli tomu je podobné, jako vyčítat tchořovi, že smrdí.

"Pánové ono se dá lecos odpustit, ale jak se někomu z nás sáhne na majetek, tak to se prosím odpustit nedá." (z filmu Císařův pekař, pekařův císař). Tak asi tak.

 

Okomentovat

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka