pondělí, ledna 31, 2011

Polské noticky - důchody

Není nad upřímnost. O nutnosti spořit ve fondech od naší pravice víme hodně. Správný užitečný idiot díky propagandě ví, že díky tomu do důchodu půjde s miliony a ví také, že kdyby se zachoval systém průběžný, tak by neměl ani sto korun. A nebo že by všechno bylo jinak ? Nebude důvěryhodným zdrojem informací, ohledně toho jaké jsou reálnější důvody pro zavádění fondů, jeden z lidí, kteří fondový systém u našich sousedů zaváděli ?

------------------------
Prof J. Osiatynski (nyní ekonomický poradce prezidenta, dříve ministr v pravicových vládách T. Mazowieckiego a H. Suchocké) pro týdeník Politika

Co zklamalo v systému fondů ?
Částečně to samé (nedostatečná změna v myšlení, znalost ohledně státu - ms). Ale také se nás rodí méně a žijeme déle. A to má vliv na výši důchodů. Bez ohledu na to či závisí na fondech nebo na průběžném systému. Ve všech se totiž důchody ve finále odvíjí od našeho HDP. Doufali jsme, že fondy nalákají lidi, aby pracovali déle a také jsme doufali, že pro ně bude práce. Ale naprosto stejného motivačního efektu jsme mohli dosáhnout i v průběžném systému. Například zavedením individuálních kont a přechodem od určené výše důchodu k určené výši odvodů. Fondy vůbec nepotřebujeme...

Proč jste (když jste toto věděl - ms) v roce 1999 hlasoval pro vznik fondů ?
Protože v průběžném systému rozhodnutí o změně poměru důchodů nebo o zvýšení odvodů je věcí vlády. To politici musí jasně říci, že průměrný důchod nyní nebude 65 ale například 50 procent posledního platu. A ukažte mi politiky kteří toto chtějí udělat.

A počet důchodců a jejich hlasovací síla roste.
U fondů je tato situace bezvýznamná. Stejné rozhodnutí vám přinese trh. Jeho neviditelná ruka...

Fondy nám nepomůžou ?
Jak by mohly, když problémem není způsob jakým peníze z HDP vyvádíme, ale demografie na kterou forma důchodového systému nemá žádný vliv...

---------------------

Není to zajímavé počteníčko na které u našich mediálně citovaných "expertů" nenarazíte ? Samozřejmě kromě výše uvedených důvodů také jistou roli mohly hrát i hezké provize, jaké se za reálné nemnožení našich peněz u fondů musí platit. A jejich případné přerozdělování tvůrcům, sympatikům a obráncům kapitálového systému. Nyní v Polsku vláda chce upravit fondovou modlu a najednou zde někdo platí obrovskou protivládní kampaň ve jménu zachování fondového statu quo.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 3:

V 2/01/2011 10:08 dop. , Blogger Tribun řekl...

Jinými slovy voda je mokrá, tráva zelená a oheň pálí. Na důchodové reformě není nic tajemného, ani na motivaci k ní (aka nutnosti). Všechno se dá velmi snadno odvodit tzv. "zdravým selským rozumem", včetně toto, že výplaty z fondů závisí na ekonomické a demografické realitě stejně, jako průběžný systém.

Tak proč ta masivní kampaň na její podporu? Protože jsou to spolu se zdravotnictvím poslední nezprivatizované zdroje, navíc v pohádkových objemech a zaručené státem, jinými slovy bonanza pro finanční spekulanty (známé i pod poetickým označením vrazi z Wallstreetu).

Všechny informace jsou k dispozici, kdo má reformě důchodů vydělat a kdo na ni proto musí doplatit je také zřejmé, přesto jsou lidé slepí a hluší a dál dávají do svým "otrokářům" do rukou bič v podobě parlamentu.

Dá se s tím vůbec něco dělat?

 
V 2/01/2011 8:22 odp. , Anonymous onlooker řekl...

Je také důležité připomínat, že spořit do fondů začnou lidé ve 40 letech, ovšem k penězům dostanou poprvé po 25 letech (pokud se půjde do penze v 65 letech). Jinými slovy - správce fondů bude mít pod palcem 25 let stále rostoucí objem peněz, aniž by z nich musel spořivcům neco vyplácet! No neberte to!

 
V 2/04/2011 6:16 odp. , Anonymous Anonymní řekl...

Dovolil bych si přiomenout ještě jednu věc: Byli jsme a jsme strašeni hrůzami státního bankrotu. Přitom první státní bankrot zažili naši předkové někdy za Marie Terezie - a přežili. Hlavní důsledek pro většinu lidí je, že přijdou o úspory. Dnes by ovšem většina mohla přijít leda o splácení hypoték - proto je státní bankrot pro jisté kruhy nevýhodný. Jestli ale bude mít každý pár milionů v důchodovém spoření, to bude panečku jiná káva.

 

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka