čtvrtek, března 18, 2010

ODS a nezaměstnanost

ODS konečně po dlouhé době, kdy se věnovala pouze strašení občanů, začala i zveřejňovat první nástin obsahu svých dalších nesmyslných letáčků, kterým můžeme pracovně říkat například Smlouva s občany pokus druhý. Detailní rozbor je narosto zbytečný, protože ODS je dlouhodobě známá jako strana, která musí před volbami lidem lhát, jinak by ji nikdo nevolil.

Obecně celý její plán je dokonalý, za rok se samo vytvoří 170 tisíc pracovních míst a za dva roky dalších 265 tisíc. Díky tomuto naprosto realistickému plánu, v roce 2012 nezaměstnanost v ČR bude na celosvětově rekordní úrovni přibližně 2,5 procenta. Sice upozorňují, že ty jejich virtuální pracovní místa možná budou vznikat a zanikat a jich bude v nejhorším případě polovina - ale stejně i v takovém případě by dokázali srazit nezaměstnanost na pět procent v hospodářství možná vycházejícím z krize - pět procent to byl vrcholný stav naší ekonomiky na konci prosperity. Tady by soudný člověk mohl okamžitě skončit, protože tyto vize svojí rychlostí, přesností a ambiciózností mnohonásobně překonávají libovolný stalinistický hospodářský plán. Ale je tu ještě jeden další pozoruhodný aspekt, který je nutno připomenout. Touto zvláštností je představa, že když uhradíme zaměstnavateli například 300 korun z něčího platu měsíčně, tak v situaci, kdy stejně nemá v naší proexportní ekonomice co vyrábět, najednou nabere další a další lidi do práce. Proč by to proboha měl dělat ? A proč by nezaměstnaný měl najednou začít podnikat, když o další služby zatím v naší po či mezikrizové ekonomice není zájem ?

ODS má ale ve svém plánu i pár bodů, které při pečlivější četbě mezi řádky smysl dávají. Ale výhodné jsou pouze pro velmi úzkou skupinu lidí, kterým vyhovuje pozice zaměstnance jako skoro otroka. Více dohod o provedení práce a více částečných úvazků naprosto jasně umožní podnikatelům více propouštět a ty samé lidi na základě mnohem horších podmínek přijímat zpět (již se tak dnes děje, takže zákonná podpora jen tuto skutečnost posíli). Nová místa to samozřejmě nevytvoří, protože jak je uvedeno výše, ty vytvoří pouze poptávka po podnikatelských produktech. Ale stávající poptávku bude možno uspokojovat levněji a zisk pro pár procent populace naroste. A to že si to odskáčou nějaké hloupé socky, to přeci nikoho nezajímá.

Spolu s proelitními plány zabalenými do rádobysociální ulhané omáčky, ODS také lidem představila své maskoty nakreslené panem Jiránkem. Jsou to vzorní občané paní Slušná a pan Dobrák, kteří samozřejmě volí ODS. A ti budou poučovat hlupáky jako například pan Opatrný či pan Řimbaba, kteří ODS nevolí. Je překvapivé, že ODS po výprasku jaký dostala v krajských a senátních volbách, kdy jí občané řekli, neurážejte nás neustále svojí zdravotnickou propagandou, jak to prý jsme všichni co s vámi nesouhlasíme simulanti a žrouti paralenů, přichází vlastně s podobným trikem. Kdo nepodporuje názory ODS, není normální ani rozumný, jak vlastně sdělil i pan Topolánek. Doufám, že mu ti nenormální a nerozumní již za pár měsíců ve volbách znova, za nafoukanost a aroganci, vypráší kožich.

Štítky:pošli na vybrali.sme.sk

Komentáře: 3:

V 3/18/2010 12:37 odp. , Blogger Tribun řekl...

Je to stále stejná písnička: navrch huj a vespod fuj. Jsou jako koňský handlíř říznutý sňatkovým podvodníkem.

Kdyby alespoň lhali, ale oni jen tak lehce přilhávají, mlží, o odvrácené straně modrého požehnání ani slovo, o rizicích se důsledně mlčí, náklady se ignorují, zato možné přínosy se zveličují a prezentují jako jisté. ODS je jako lichvářské firmy: chytne na vějičku "levné" půjčky s třeba i nízkými úroky, ale že vedle úroků jsou zde další náklady, poplatky, smluvní pokuty, sankce a šibeniční termíny, o tom šikovně mlčí.

Stejně, jako pan poručík ve filmu Partie krásného dragouna připravoval mladé slečny do "patřičné situace", aby andělíčkářka měla kšeft, tak ODS připraví většinu národa do patřičné situace, kdy najednou zjistí, že je vydána všanc kapitálově a legálně silným zaměstnavatelům bez jakéhokoliv zastání, protože každý se má přece o sebe postarat sám a to platí i o nich - mají přece nižší daně a platí méně regulatorních omezení. Jsi nezaměstnaný? Jdi podnikat. Že ekonomika skomírá stagnuje poptávka a proto jsi byl propuštěn, to nikoho nezajímá.

A to jsem ještě četl, že ve "spasení světa podle ODS" se počítá i s tím, že lidem, kteří sami dají výpověď, bude krácena podpora v nezaměstnanosti. Neboli nebude-li chtít zaměstnanec dále snášet poměry panující ve firmě, bude-li mít pocit, že je šikanován a vykořisťován přes míru a dá výpověď, bude za to státem potrestán. To bude teprve ta pravá svoboda.

 
V 3/18/2010 2:06 odp. , Anonymous Anonymní řekl...

Včera jsem si se zájmem vyposlechl přednášku Jana Kellera. Vřele doporučuji. Návrh ODS by spadal jako ušitý do pasáže o "prekérní" práci.
http://www.blisty.cz/2010/3/17/art51647.html

 
V 3/19/2010 9:44 dop. , Anonymous Allan řekl...

Díky za článek, autor slabiny ODS dobře odhalil. Výsledky krajských voleb a tato kampaň ODS ukazují, že stále nic nepochopila a stoupá množství občanů, kteří jim na to neskáčou. Pane Jiránku, Vaše karikatury a kresby jsem dosud oceňoval. Nyní se ptám. Věříte myšlence posledního díla pro ODS, je to jenom práce, nebo jste "užitečný idiot"?

 

Přihlášení k odběru Komentáře k příspěvku [Atom]

<< Domovská stránka